![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEikJxNnM6OC6kIkiZTz5w-jgWamQxIiyB2ukVp2Z7q5IhkYDRXALLc9EHZdyEYlt6MtMBaYOxmUHUPW02n7Ruh0io5sza62PNGpMNYO89YmTIhGUV42X-RphInTPZzlTg06H9bAa9Nn9VA6/s400/lod%C3%B3wka2.gif)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhXcuju8c2TlVCSEriPpUF8AisiwPLZIgt3Y3fH-GP-6nl10S-WdPPh-S8bVTHiVJF1fwrCmeKlynViH4WRE2wzMqJVuueXD7t62njxHitM5dfuvfZJeBcLFmqCdvzFkVJOwgLxsFum7A3-/s320/lod%C3%B3wka1.jpg)
Urządzenie chłodnicze służy do obniżania temperatury ciała poniżej temperatury otoczenia i przeznaczone jest do przechowywania produktów nietrwałych w temperaturze 0C i niższej. Najbardziej popularnym urządzeniem chłodniczym jest chłodziarka szafowa, czyli lodówka. Lodówka służy do przechowywania żywności w gospodarstwach domowych i sklepach. Lodówka posiada także przedział temperaturze poniżej 0C, czyli zamrażalniku. W lodówce chłodzenie odbywa się za pomocą chłodniczego urządzenia absorpcyjnego lub sprężarkowego. W lodówce ciecz zwana czynnikiem chłodniczym (płyn parujący przy niskiej temperaturze) pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia przechodzi przez parownik (powyginana esowato rurka). Parownik jest najzimniejszą częścią lodówki, zwykle umieszcza się go w zamrażalniku. Większość domowych lodówek to chłodziarki sprężarkowe. Chłodziarka sprężarkowa wyposażona jest w sprężarkę napędzaną silnikiem elektrycznym, który zmusza czynnik chłodzący do krążenia w obiegu. Sprężarka zwykle tłokowa przetłacza parę czynnika chłodniczego do skraplacza, w którym para skrapla się oddając ciepło, następnie czynnik paruje pobierając ciepło od chłodzonych produktów. Niepożądanemu podnoszeniu się temperatury w lodówce zapobiega zainstalowany w niej termostat, który włącza agregat, gdy temperatura podnosi się i wyłącza go, gdy za bardzo spada. Tym samym powoduje, że lodówka nie pracuje na okrągło, przez co zmniejsza się zużycie energii elektrycznej. Lodówka musi być wyizolowana termicznie. Ciepło z zewnątrz nie może się dostać do wnętrza lodówki. Ciepło dostające się do środka lodówki powodowałoby włączenie przez termostat agregatu chłodniczego i pobieranie dużych ilości energii, aby agregat mógł pracować bez przerwy utrzymując odpowiednią temperaturę wewnątrz lodówki.
Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że chyba nie ma domu w którym nie byłoby lodówki gdyż jest ona nam po prostu potrzebna. Ja po zapoznaniu się z wpisem https://www.4katy.com.pl/wnetrza/kuchnia/jaka-lodowke-do-zabudowy-wybrac mogę śmiało stwierdzić, że lodówka do zabudowy jednak wygrywa nad tą wolnostojąca.
OdpowiedzUsuńNigdy nie zastanawiałam się nad budową samej lodówki ale jestem przekonana, że musi ona działać jak najdłużej. Jeśli nam się taki sprzęt popsuje to wtedy w serwisie AGD http://serwisagd.wroclaw.pl/ z pewnością sobie z tą usterką poradzą.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.
OdpowiedzUsuńWiecie co, sama ostatnio zainteresowałam się zakupem nowej lodówki do swojego mieszkania i stwierdziłam, że najlepszym wyborem będzie lodówka do zabudowy 185 cm. Znalazłam w sieci kilka ciekawych propozycji w tym zakresie i chyba zdecyduje się na taki zakup. Skorzystam z porównywarki cenowej i znajdę produkt w najniższej cenie.
OdpowiedzUsuńTak się składa, ze dla mnie również lodówki są bardzo ważnym u rządzeniem i muszę przyznać, ze dobrze jest wiedzieć co zrobić w momencie ich jakiejkolwiek awarii. Uważam, że świetną opcją jest zwrócenie się do serwisu AGD https://serwisagd-technik.pl/ który z całą pewnością poradzi sobie z jego naprawą.
OdpowiedzUsuń